Close Info

Karikakra torge

2021

ARS projektiruum
29.09.-16.10.2021

„Karikakra torge“ on näitus rituaalidest, objektidest, ornamentidest ja ärevustest, mis struktureeivad inimeste igapäevast elutegevust.

Pandeemiast tingitud karantiinid on loonud olukorra, kus katkestused igapäevaelu praktikates ei võimalda inimestel enam mõtestada aja kulgemist ning tekkivad tühimikud aja tajus põhjustavad ärevust. Puudu on rituaalidest, mis aitavad struktureerida ja luua aega, inimeste vahelisi suhteid ning tajuda argiselt toimuvaid muutusi.

Sarnaselt rituaalidele kontekstualiseerivad ka ornamendid aega. Ornamendid tõstvad esemed, mida nad kaunistavad, käesolevasse ajahetke ja annavad aimu komplekssematest taustsüsteemidest.

Näitusel eksponeeritavad teosed juhivad tähelepanu rituaalidele argielus. Kuidas väikesed igapäevased rutiinsed tegevused piiritlevad aega, loovad sellesse pausimomente ning aitavad tabada ümbritsevas keskkonnas toimuvaid muutusi. Nii saab näha Fukushima tuumakatastroofi tagajärjel piirkonnas moonduma hakanud taimede õisikute motiive, mis on organiseeritud juugendile omastest taimornamentidest inspireeritud mustritesse. Selliselt asetuvad muutused, mis meie ümber aset leiavad, meie igapäeva elude taustale. Samas kannab esmaspilgul romantiline taimornament endas teatavat ähvardavust. Näituse teise osa moodustavad objektid, mis juhivad tähelepanu rituaalidele argielus. Tavapärasest kommikarbist on saandu ohvrilaud, mille juures saab külastaja hetkeks peatuda ja jätta karbi pesadesse ohverduse.

Varisevate siluettide varjus Kooruvate pisarate sosinad Ajatult otstarbekas talisman Karikakra torge Argimõtete märjad südamikud Okkaline meelitus väljalt Heade mõtete kodu Sängid ja vulinad Monumentide org (võib sisaldada artefakte) Kildumatu